مرکز مشاوره و بازاریابی محتوایی

معرفی کتاب ۵۰ گام مؤثر در بازاریابی محتوایی

کتاب «۵۰ گام مؤثر در بازاریابی محتوایی» در تابستان ۱۳۹۸ توسط گروه رسانه‌ای کاما و با ترجمۀ راضیه روستا در ۸۷ صفحه چاپ شد و انتشارات تاچار این کتاب را منتشر کرد.

 

ایدۀ اصلی کتاب برگرفته از نسخۀ الکترونیکی‌اش، با همین نام است(۵۰awesome content marketing best practices) که به صورت PDF در ۳۸ صفحه توسط دومینیک سورنتینو (Dominick Sorrentino) نوشته شده و می‌توان با یک جستجوی ساده آنرا از طریق اینترنت تهیه کرد. نسخۀ اصلی بسیار مختصر اما نسبتاً جامع، مروری سریع بر ابزارهای کلیدی در بازاریابی محتوایی دارد. اما مترجم سعی کرده برای انتقال بهتر مفاهیم به خوانندۀ فارسی زبان، تمام ۵۰ نکته را با توضیحاتی مفصل‌تر شرح دهد.

 

در ترجمۀ کتاب سعی شده برای بسیاری از واژه‌های تخصصی و نا‌آشنا جایگزین آورده شود و تا حد امکان از کلمات انگلیسی و حروف اختصاری کمتری استفاده شود، که یکی از مزیتهای این کتاب کم حجم است.

مترجم در این کتاب سعی دارد بازاریابی را به زبانی ساده و روشن بیان کند اما به هیچ‌وجه ادعا ندارد که می‌تواند مخاطب را در اجرای برنامه‌های متنوع بازاریابی محتوایی از همراهی مشاوران و کارشناسان باتجربه بی‌نیاز کند. از منظر او، کتاب حاضر درصورتی می‌تواند به کسب و کارها کمک کند، که توسط یک کارشناس خبره و متناسب با ویژگی هر کسب و کار و فضای رقابتی آن، به برنامه‌ای عملیاتی تبدیل شود.

 

مترجم در بخش مقدمه، کتاب را با این جمله شروع می‌کند: «بازاریابی یک جنگ است.» او در همین بخش به اهمیت بازاریابی محتوایی در کسب و کار امروزه می‌پردازد. و این کتاب را ابزاری برای یک فرماندۀ بازاریابی محتوایی، برای پیروزی در این میدانِ جنگِ مدرن می‌داند.

در پایان بخش مقدمه، حمید روستا از خوانندگان کتاب خواسته نظرات و پیشنهادات خود را برای ناشر و پدید آورنده به اشتراک بگذارند.

 

کتاب برای تمام افرادی که از اهمیت تولید محتوا در پیش‌برد مقاصد کسب و کار خود مطلع اند و می‌خواهند در شروع کار خود، از نکات اصلی و مهم برای موفقیت در این عرصه آگاه شوند، کاربردی است.

۵۰ گام اصلی که در برگ‌هایی با چاپ رنگی، با صفحه‌آرایی‌ زیبا و طراحی عالی، خواندن را لذت بخش کرده. و کم حجم بودن آن اشتیاق ادامه و به انتها رساندن کتاب را بیشتر می‌کند.

طرح جلد خلاقانه است. تصاویر و رنگ‌بندی صفحات در نگاه اول به ما نشان می‌دهد پدید آورنده صرفاً در پی انتقال پیامی مهم و بکر نبوده. و قیمت کتاب (۳۷۰۰۰ تومان ) بیشتر بهای گرافیک و ظاهر آن است تا محتوا و پیامی که خود کتاب در پی انتقالش است.

از نظر نویسنده، «در بازاریابی محتوایی همه چیز دربارۀ مراقبت و نگه‌داری است.» او فعالیت در این زمینه را به باغداری تشبیه کرده. و موفقیت ۹۰ درصد از سازمان‌های فعال در این حوزه را در متعهد بودنشان می‌داند و می‌گوید: «متعهد بودن به مفهوم تمایل به صرف پول بیشتر یا تولید محتوای بیشتر نیست؛ منظور، صرف زمان بیشتر برای یادگیری ترفندهای پنهان و پیدا در این نوع بازاریابی است.» او بر اهمیت شناخت مخاطب بارها تأکید می‌کند و هدف اصلی بازاریابی محتوایی را ایجاد اعتماد و اعتبار می‌داند.

پدیدآورنده در کنار تشریح ۵۰ گام مؤثر که مضمون اصلی کتاب است، نکات و تکنیک‌هایی را در قالب ابزارهای تأثیرگذار در بازاریابی محتوایی ذکر می‌کند. از قبیل: پست‌های وبلاگ، کلیدواژه‌ها، گرافیک اطلاع‌رسان، کارنامه و…

او از همین عناوین برای فهرست‌بندی کتاب استفاده کرده است.

 

بخشی از کتاب:

« گام ۲۷: سرگردان نباشید.

لازم نیست در نوشتن مثل ارنست همینگوی باشید تا بتوانید موجز و مختصر بنویسید. کافی است مطلب شما، طولانی و بی‌محتوا و خواب‌آور نباشند.

سعی کنید در سراسر محتوای شما اطلاعات بکر و صحیح وجود داشته باشد. حتی اگر ناچار هستید که یک مطلب طولانیِ هزارکلمه‌ای برای وبلاگ خود بنویسید، دغدغۀ اصلی شما باید این باشد که به اندازۀ هزارکلمه اطلاعات مفید و جدید داشته باشید و به حاشیه نروید.»

 

از نظر من این کتاب لایق دو ستاره است:

+ یک ستاره بابت جذابیت‌های بصری

+ ستارۀ دیگر بابت ساده‌سازی و ترجمۀ روان‌اش.

از آنجایی که اصل مهم در تولید محتوا و بازاریابی آن، شروع فرایند نوشتن، بکارگیری تکنیک‌ها و ارزیابی نتایج و تکرار و تمرین مداوم است، می‌توان علت کم‌حجم بودن کتاب را متوجه شد.

در انتهای کتاب، پدیدآورنده طی یک اینفوگرافیک ساده، مسیر تولد و تحول تولید و بازاریابی محتوا را شرح می‌دهد.

 

بر جلد انتهای کتاب نوشته شده:

«مردم قبل‌از اینکه خرید کنند سؤال می‌پرسند. شانس موفقیت برندها، به پاسخ‌هایی که به سؤالهای مشتریان می‌دهند وابسته است. برندی که بتواند سؤال‌های مردم را به درستی پیش‌بینی کند و پاسخ‌های مناسبی به آنها ارائه دهد، شانس بیشتری برای جلب اعتماد آنها دارد. فضای مجازی به برندها این فرصت را می‌دهد تا پاسخ‌های خود را به شیوه‌های مختلف در دسترس کاربران قرار دهند.»

از همین ناشر، کتاب «اسرار فتح قلۀ گوگل: ۲۰۰ فاکتور مؤثر بر سئو» نوشته‌شده توسط برایان دین و با ترجمۀ محسن عقبایی و کتاب «شبکۀ متخصصان: ۱۲۰ گام برای حضور موثر در لینکدین» با ترجمه و گردآوری محسن عقبایی به چاپ رسیده است.

 

نویسنده: مبینا اهل ایمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *